Erling Jensen

Erling Jensen Født: 1. november 1919 – Død: 4. oktober 2000.

De fleste politikere har et ønske om en dag at blive minister. Men det er de færreste politikere, der bliver det. Endnu færre politikere bliver minister i hele fem ministerier. Men det opnåede den socialdemokratiske politiker, Erling Jensen. Han blev faktisk så populær på den konto, at han blev tituleret som Regeringens Vandrepokal. Andre kaldte ham for Regeringens Problemknuser. I alt nåede han at være med i otte regeringer – en gang under statsminister Jens Otto Krag og de syv andre under statsminister Anker Jørgensen.

Erling Jensens ministerposter: Handelsminister i Regeringen Jens Otto Krag III fra 11/10-1971 til 5/10-1972. Handelsminister i Regeringen Anker Jørgensen I fra 5/10-1972 til 6/12-1973. Handelsminister i Regeringen Anker Jørgensen II fra 13/1975 til 8/9-1976. Arbejdsminister i Regeringen Anker Jørgensen II fra 8/9-1976 til 1/10-1977. Justitsminister i Regeringen Anker Jørgensen II fra 1/10-1977 til 30/8-1978. Socialminister i Regeringen Anker Jørgensen III fra 30/8-1978 til 26/10-1979. Industriminister i Regeringen Anker Jørgensen IV fra 26/10-1979 til 30/12-1981. Industriminister i Regeringen Anker Jørgensen V fra 30/12-1981 til 10/9-1982.

Erling Jensen var ikke medlem af Folketinget, da han i 1971 blev kaldt til Christiansborg, hvor Jens Otto Krag gerne ville have ham med i sin regering. Han blev folketingskandidat i Helsingørkredsen i 27. oktober 1971 og valgt til Folketinget i 1973. Han var herefter partiets folketingsmedlem i en uafbrudt periode indtil 1987, da han selv valgte at stoppe sit politiske arbejde i Folketinget.

Erling Jensen var Cand. jur. fra 1956. Forretningsfører i Det kooperative Fællesforbund 1957-60. Forstander på Esbjerg Højskole 1960-66. Formand for Byggefagenes kooperative Landssammenslutning 1965-1971. Forstander på LO-Skolen i Helsingør 1967-1971. Minister fra 1971-1982 – se ovenfor.

Kilder

Jubilæumsskrift om Socialdemokratiet i Helsingør 1885-1985.

"Rundt om Erling” – et portræt af en aktiv. Redaktion: Erik Stubtoft. AOFs Forlag 1987.