Anna Queens Stræde: Forskelle mellem versioner

Fra Helsingør Leksikon
(Anden fejl rettet)
Ingen redigeringsopsummering
Linje 2: Linje 2:


* 3000 Helsingør
* 3000 Helsingør
* Navngivet før 1928 som Annaqueensstræde.  
* Navngivet før 1928 som Annaqueensstræde.
* Strædets navn skyldes købmandsfamilien Quie, som i 1700-tallet ejede indtil flere ejendomme i gaden. Købmand Hans Quie's enke hed Anna eller Anne og Queen er en forvanskning af Quie. Er også  beskrevet som Quine (M. Galschøits bog om Helsingør).
* Hed i 1600-tallet Møllestræde ved Svingelen og Det lille Møllestræde.
* Strædets nuværende navn skyldes købmandsfamilien Quie, som i 1700-tallet ejede indtil flere ejendomme i gaden. Købmand Hans Quie's enke hed Anna eller Anne og Queen er en forvanskning af Quie. Er også  beskrevet som Quine (M. Galschøits bog om Helsingør).
 


Kilde: Historiske huse i Helsingør.1973. s.19.   
Kilde: Historiske huse i Helsingør.1973. s.19.   


[[Kategori:Gader og veje]]
[[Kategori:Gader og veje]]

Versionen fra 5. maj 2015, 15:40

Anna Queens Stræde. Foto: Jørgen Rubæk Hansen 28/10 1968
  • 3000 Helsingør
  • Navngivet før 1928 som Annaqueensstræde.
  • Hed i 1600-tallet Møllestræde ved Svingelen og Det lille Møllestræde.
  • Strædets nuværende navn skyldes købmandsfamilien Quie, som i 1700-tallet ejede indtil flere ejendomme i gaden. Købmand Hans Quie's enke hed Anna eller Anne og Queen er en forvanskning af Quie. Er også beskrevet som Quine (M. Galschøits bog om Helsingør).


Kilde: Historiske huse i Helsingør.1973. s.19.

Ved at fortsætte med at bruge denne side accepterer du brugen af cookies. Luk siden for at stoppe brugen af cookies.